OFICIÁLNÍ WEB VLADIMÍRA MERTY

Nejbližší koncerty

 

Právě vyšlo:

 

Písničkářství je stav duše
Popelnicový román

 

Vladimír Merta - Popelnicový román

Promo zajišťuje reklamní agentura Walter Kirschner.

Mailový kontakt

Můžete mi napsat zprávu na vladimir.merta@gmail.com, ale nezlobte se, prosím, když v záplavě korespondence třeba neodpovím.

Ukázky z alb

  Ukázky z alba PODKROVNÍ PÁSKY

 

  Ukázky z alba DOMILOVÁNO

 

  Ukázky z alba NIKDO V ZEMI NIKOHO

 

  Ukázky z alba STRUNY VE VĚTRU

 

  Ukázky z alba VČEREJŠÍ VYDÁNÍ

Další hudební ukázky
Tipy

Album Stará!
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Stará!

Album Domilováno
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví vydavatele Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Domilováno

Album Nikdo v zemi nikoho
si můžete objednat
v internetovém knihkupectví Lékařský kompas
nebo zde v e-shopu
.


Nikdo v zemi nikoho

 

SupraphonOnline
Publicistika

Zápisky 3

Smutná rozloučení

 

Jsou to smutná rozloučení. Přátelé, kteří neměli roky čas alespoň letmo se potkat, zaplní děsně stísněný prostor, určený jen k tomu, aby v něm vše skončilo. Smuteční síň. Jeviště odtažitosti, na kterém je náhle místo jen pro jednoho herce. Přítele, kterého jsme opominuli navštívit, když mu bylo nejhůř. Ale co dělat, když nejhůř je nám všem v podstatě pořád?

Bylo to úplně jiné představení. Derniéra se vším všudy. V sobotu navečer v divadle Na zábradlí jsme na sebe zírali přes zastřená víčka, ztuhlá mrazem. Na pódiu lampa ze zenové zahrady, symbolický ornament z roztroušených svíček. Pár lístků, připomínajících obřad sezení pod sakurami. Během jediné jarní noci, než květy opadnou, psali japonologové, po vzoru svých mistrů, vlastní básně. Pohrouženi do jemného oparu vzdušných dálek, veselili se na okraji zubožených svobod, bez nároků na zápis do knihy nesmrtelných.

V pozadí scény, na cestě od nás kamsi k oceánu, napůl nakročen k odchodu, a napůl ještě stále s námi, s pohledem upřeným někam za horizont, stál Petr Geisler. Obdivovatel žen, které na něj nikdy nežárlily, muž milovaný muži, decentní glosátor, kaligraf, guru, novinář, znalec zákrutů a tůní staré japonštiny, spoluautor krásných dcer a rozkošného jinocha. Petr nám zde nechal jen skořápku. Zakotvil v kultuře náznaků, mezi poutníky. Starojaponské Zápisky z volných chvil přeložil s nezapomenutelným doktorem Novákem. Otevřete je na kterékoliv stránce. Padnete na věty, které se hodí do současnosti, ke každému z nás: Na smrti je nejsmutnější to, co přichází po ní.

Vladimíra Merta
Hospodářské noviny, 16. ledna 2009, s. 12