zpět
Čekání na Hodota


        Stužky se krátí, nenápadně se schovávají do výstřihů, splývají s kostýmem. Trpká privilegia hrdinů okamžiku končí.
        Každý má právo na svých 15 minut slávy. Těch osobních svědectví, knih, sebedokumentujících filmů, úžasných lásek a neopakovatelných historek! Marketingové agentury se už probírají potenciálními vyhozenci na obou stranách: Vítejte mezi nomenklaturou, protestsongoví odboráři! Co takhle výjezdové zasedání s cestovkou nezávislého poslance?! Zoufale krásní mladí zaměstnanci TV měli jedinečnou možnost alespoň anonymně udat, jak a kdo na ně kdy politicky tlačil. Využili naladění společnosti, strhli profesionální kolegy, posílili obranné mechanismy kontroly moci? Čekají na protektorátního ředitele, jmenovaného nenáviděnými politiky. Jeden každý mohl odvyprávět svůj příběh, vejít do historie. Místo individuální odpovědnosti stará známá chartistická píseň: systém mluvčích, obecných proklamací provokuje reakci ­ dočkali jsme se nových samozvanců a zaprodanců. Stáli preventivně za sebou jako záruka svobodné a politicky nezávislé TV. Byli ovšem závislí sami na sobě ­ na svém zpomaleném důstojném kroku, euforii mládí, svazáckém pokřiku davu, úsměvech, helmách, na své neznalosti.

        Občané se nerodí v bezpečné anonymitě davu. Stádnost domácích náměstí při založení státu, mobilizaci, demobilizaci, protektorátní kolaboraci, povstání, vítání osvoboditelů, stádnost únorů, srpnů, chart a antichart... Stádnost náhlých výbuchů nespokojenosti všech se vším, a následné pády do apatie národ provází jako prokletí. Práce s davem rebelanty sbližuje s politiky víc, nežli sami tuší. Neurčitá zmínka o hradním telefonátu jim dodala špetku nikdy nenaplněné naděje.Vypadají jako uražené nomenklaturní kádry. Dospělí se jich bojí ­ jako v padesátých letech. Mladí řídí republiku, staří čekají. Na pár dnů je necháme si hrát, a pak... Cokoliv. Diktatura svobody je bahno, ve kterém se daří štikám. Národe připrav si papír, bude diktát. Prezidentský kandidát na závěr dav urazí: teprve dnes jste se zrodili, dobrý den, občané. Zatleskejme si, kdo davu namaže, ať jede. Diktát skončil, ani to nebolelo. Nepodpořil jsem žádnou stranu, takže neexistuji. Ale kdyby mě vyzvali, co bych zazpíval?

Nevyšly noviny... něco se chystá
z daleký ciziny přiletí humanista
Do noci čekáme na zprávy z éteru
všichni jsou zvědaví... na co? No na mou věru.

        Nepodporuji petice ­ odvádějí mysl od vlastního názoru. Dospělý člověk se má podepsat sám za sebe, bez ohledu na vhodnost či výhodnost, neschovávat se jako na vojně nebo ve vězení do řady. Nerozumím, nedisponuji důkazy, mlčím. Vzbouření, dodatečně schované za stávku, kdy se ovšem pracuje, je dětinsky trucovitý útěk před individuální každodenní odpovědností do říše adrenalinových skoků, zajištěných lanem svobodného výběru. Ten zaručuje povstalcům nevzbouřené okolí, policie, chladnokrevně dodržující zákony, politický stud vystoupit mocensky proti těm, kdo si jejich výklad přisvojují. A potichu si říkám: Domnívat se, že druhá strana chce vnutit svou vůli většině, je ze strany menšiny, představované vzbouřenci, neskromné. Opak se stal pravdou. Pamětníky popudilo, že revolucionáři zase stáli čelem k masám. Na rozdíl od diktátorů ale zatím nezveřejňují, jaké to bude potom...
        Až co? Až s ideální radou a ideálním ředitelem v čele (asi tak ideálními, jako je jeden každý z nich) osloví nenáviděné politiky, dočkají se možná sevřené linie, která jim řekne: Ne. S vámi už nikdy. Nikdo z nás. Bývalé hvězdy okamžiku zůstanou samy se svými gesty. Mediální kolečko stále stejných osobností se bude otáčet bez nich. A politici se budou dál promenovat v zábavných pořadech Báry Š., Jana K., Michala P., Milana K., Karla H., Haliny P.
        Nezlobte se, slavní kolegové, jestli se v těch zkratkách poznáte. Jde jen o obdobu skrytě neskryté reklamy, kterou byl uveden nový cyklus ČT o rodinách: letadlo krásně letělo nad veřejnoprávním mořem, až kameraman nevydržel, a kompozičně nádherně zvedl záběr tak, aby detailně ukázal název letecké společnosti. A záběr byl dlouhý, protože letadlo muselo klesnout od moře a přistát. Jářku, takové nahrazení skryté reklamy reklamou neskrytou, to už je pokrok! Zdědili jsme po předchůdcích jeden z nejkvalitnějších programů na světě. Bylo nám to málo?
        Odsouzené vrahy ve zpravodajství vyprovází dramatická archívní hudba a dotočené detaily střelných zbraní. To už je netonizované zpravodajství?! V pořadu Letadlo se několikrát mluví o novém CD, stejně tak v kulturním týdeníku, Notesu, 333... To už je nové vysílací schéma? I ty rybičky plují stále stejným směrem ­ zprava doleva. To už je ta nová Story? Ve stejném dni, kdy moderující rebel K. uvádí svého kolegu P., zpovídá bývalý poslanec P. nynějšího moderátora K.
        Pod povrchem boje o vyvážené zpravodajství, které bude vždy nevyvážené, pokud je budou vytvářet osobnosti s názorem, prochází nevyváženost dalších lidských aktivit. Americké volby právě dokázaly, že v době navzájem si ukradených programů vítězí neformální image, mimoslovní působení politiků. Právě to vytvářejí nepolitické pořady s politiky. Z hlediska médií si vůbec nejsme rovni: přednost mají bohatí a hezcí, pak šaškující a skandalózní, nakonec jízliví, ale vždy a hlavně neskonale drzí a ctižádostiví. Silné a přizpůsobivé ego si hledá svou jeskyňku, svůj klan ­ to je podstata mediálního charismatu z obou stran rozhádané obrazovky. Moderátoři jsou zajímaví jen přes své kritizované hosty. Promiskuitně nezávislé osobnosti jimi šperkují své rozhlasové programy, pak ještě stihnou přejet pár ulic a ukazují se ve sbratřené televizi. České televizi nehrozí diktát politiků ­ ti jsou kontrolovatelní systémem ­ ale moderátorů. Ti rozhodnou: dokud tu budu já, ani si neškrtneš. Až do doby, kdy je ovšem třeba oslovit skutečného diktátora jeho jazykem. Pak jsou náhle součástí oficiální delegace, nositeli zločinné ideologie.

        Braňme se nadvlády vzbouřenecké estetiky, povšechně silných slov, ledabylosti, pocitologie, pseudoobjektivity. Usvědčovat, poučovat protivníky, nedomýšlet jejich slova, nedávat šanci slabým ­ metody spojované doposud se stranou, která si paradoxně uchovává největší odstup ­ totiž se zločinnými komunisty. Soudný člověk se nebojí manipulace politikou: obrazovka je průhledná a divák umí odečítat neverbální úskoky. Nepotřebuje k tomu výpisy z účtů. Jeho nepřítel je v nás. Politici jsou součástí našeho těla, získávají přece pravidelně po všem tom pomlouvání dobrotivé rozhřešení a důvěru. Jinak bychom je nevolili ­ nebo snad přiznáme, že opět volíme z donucení, proti své vůli? Pokud je neuvidíme na obrazovce, nevyslechneme jejich názory, nebudeme jim moci poslat třeba e-mailem otázku, neoslabíme je samotné, ale svůj vliv na jejich kontrolu, svůj úsudek na oprávněnost volby, své zaměření a preference do voleb příštích.
        Ať naopak chodí politici do veřejnoprávních médií: zvlášť sledovaným vchodem, s elektronickou kartou, zaznamenávající příchody a odchody, místo, jež politik navštívil, čas, jenž strávil na obrazovce. Tyto údaje nechť jsou povinně zveřejňovány, politici a navštívení nechť vyprávějí na požádání obsah svých domluv (chcete-li, tlaků). Nebraňme jim v přirozené snaze jevit se na veřejnosti lépe nežli ve skutečnosti. To bychom museli zavřít sami sebe ­ kosmetické salóny, zkrášlovací chirurgii, zrcadla, nakonec i ty televizní maskérny.
        Politici se na odmítnuté revolucionáře budou za všech dob, režimů, Rad a ředitelů usmívat v různých obdobách Dobrých a Nedělních rán, Samých doma, Sněží, Kudy do Evrop, NAT, kurzů vaření, Genů, soutěží, porot, humorných sebranek. Nejvyčpělejší pořady běží nerušeně dál, a jejich autoři proti tomu stávkují. Osobnosti a formáty, které se obrazovce hodí, jsou totiž přenositelné z veřejnoprávních médií do komerčních a naopak. Druháky a třeťáky (vedlejší výpomocné poměry) odstaví politické baviče na vedlejší kolej. Až prohlédnou, začnou si stěžovat na ukradenou revoluci. Ach, jak se ty časy nemění. Kdo jim poděkuje? Nebo dá milost? Prezident? Je jich přeci tolik.

        "Ahoj, ahoj," směje se na mne z obrazovky bývalá tlustá, doprovázená skupinou flexibilně ohýbajících se usměvavek. Reklama se vrací, chválabohu, vše při starém. Zatleskejme si, ahoj, ahoj. Veřejnoprávní televize jako řemen. Hrdinové okamžiku sehráli svou roli a potichu budou uklizeni. Kdo přijde po nich? Pozor na prodavače iluzí, profesionální humanisty a spasitele všeho druhu! Kdo bude ten první spravedlivý, budoucí spasitel? Kde parkuje jeho oslík? Kolik oslů mu snaživě bude dýchat na dětinský zátylek?
        Zatímco se rozhádal každý s každým, napříč kamarádství, vzdělání, profesi a ctižádosti, vydává K. prohlášení o altruistickém daru 30 miliónů. První polepšený?! Ale kdež! Nechce mít prospěch z obchodů, na nichž jiní prodělali. Proč jim tedy peníze nevrátí? Proč s nimi okázale manipuluje, zakládá nadaci, spojenou se svým jménem, kariérou, politickým postupem? Máme se ponížit a stoupnout si do fronty na jeho granty? Proč se u nás každé humanitární gesto musí spojit s profesionálním hyenismem? Velkoplošná reklama kdysi vyzývala lidi, aby se dívali jejich směrem... Spolupracovník K. umí poradit sám sobě: to on přesvědčil sotva dosednuvšího prezidenta, aby vydal mnou pořízenou nahrávku Audience u jeho firmy B. (Dobré vychování). K. je Ten Velký akcionář zábavního impéria B, který jako první vyměnil službu veřejnosti za křiklavý Insider Trading. Kdo produkuje špatné dabingy špatných filmů, zaplavujících našeho vzdělaného diváka? Emocionálně vzduté otázky prezidenta nečekají na odpověď. Jsou nekončící variaci na Godota, který už přišel, ale nikdo si jej nevšiml. Dramatik šťouchl klacíčkem z bezpečí Hradu do mraveniště a pobaveně sleduje, co to udělá. Testuje si v podhradí, kdo za něj opět vybojuje zdánlivě ztracenou pozici ­ kolikátou už? Nemohl by jednou napsat jasně a nedvojznačně, zda reprezentuje zákon, nebo volné vlání ducha? Dnešní prezident současně ztělesnil ducha změny a revolty (sametová revoluce), a současně přísahal na Ústavu Československé socialistické republiky. Ten, kdo oprávněně káral zbytek národa, že se sklání pro pouhý služební post, tak činí sám v době, kdy jde o jeho postavení. Smiřuje se s agenty, obklopuje se převlečenými postkomunisty, ale nepřijímá ty věrné. Mnohonásobně čestný doktor dodržuje ducha zákona, i jeho literu ­ ovšem nikdy ne současně.

        Nebojím se politiků ­ bojuji proti malému diktátorovi a reformátorovi v sobě. Mohl bych být členem rady, ředitelem, prezidentem, ale takových je asi podle zběsilého rytmu vzájemného e-mailování habaděj. V této komedii každý mluví o sobě ­ a říká tomu svoboda pro jiné. Mezi vyvolené jsem se do semináře Televize­věc veřejná vnutil nepozván. Cítil jsem se cize a sám. Tehdy šlo o nápady, dnes jde o hlavy. Čí?!
        Ohlížím se za sebe... nikdo tam nestojí, žádná kamera mě nesnímá. Jsem nula, nic, občan, jak říkají profesionální humanisté. Kdykoliv za mě ovšem promluví omniprezentní H., jeho paní D., nebo kněžský klon H.

Nic o nás netuší ­ to je věc jistá
profesionální humanista
Na těle i na duši nosí znamení Krista
ruce má pěstěné... ústa perfektně čistá

        O kom ta píseň před 15 lety byla? Jakého Horbačova jsme to očekávali? Dnes stejně absurdně čekáme na neexistující klon ředitele Godače, Ho.dota (čti Ho.dot. a), o němž se neustále toužebně mluví, ale který nikdy nepřijde. Skutečného ředitele H. neudolal názor protivníků, ale přílišné ponoření do neřešitelného problému, bláhové spoléhání na moc výkonnou a soudní, možná i nepružný věk. Možná se málo protahoval na flexi posilovači, přejedl se fr. sýrů z nového cyklu o fr. sýrech, nebo přidal málo česneku na čínskou pánev z reklamy na čínskou pánev. Jím dosazená trucuje: "Poděkujte mi ­ a odejdu".
        Ale věci jsou už příliš rozjety: stužky v klopách už skrývají kamery, helmy se vzpříčily v ředitelně a sahají po trezorech. Čas pádí, čas se brzy zeptá: Kdo a kolik z vás umí a chce řídit ČT? Zveřejnili jste minulé a zveřejníte své aktuální plány? Koho chcete mít v Radě, koho ještě budete poslouchat, a koho už ne? Kolik let se kdo zaváže po opuštění místa v radě neobtěžovat TV svými nápady? Kterou stranu nenávidíte, kterou preferujete? Jak budete zacházet s protivníky a co hodláte odtajnit pro potřeby soudních sporů? Budete souhlasit se zveřejněním svých telefonátů a neformálních styků? A na závěr: Jste ochotni popsat svůj podíl na totálním profízlování veřejného prostoru?
        Pokud se najde provizorní ředitel, který ustojí současný marasmus, bude ovšem podle povstalců odvolán, a nahradí jej konečně ten nový, ideální, nestranný, informovaný ­ bulík, český Honza, Hon.dot. Nebo Ho.dot.
        Ale jak známo, Hodot tu už byl, jenomže jej nepoznali. Klipoví vzbouřenci nemusí mít program, všecko za ně odzpíval černý Mr. Satchmo (Silná Ruka). Éra rozjařených davů, spacáků a rockových častušek z televizí produkovaných filmů táhne do háje. Z unavených očí kape nehybná maska profesionálních antipolitiků. Jejich Internacionála? "Nasrat a vodprejskni!" Národ může jít spát ­ důležití, co odložili dovolenou, odjeli. Hurá na hory. Výš než na Sněžku se stejně žádnej grázl nedostane. Ředitel bude vždy v menšině. Ať hodlá velet velínu nebo zeměkouli.

Zas vyšly noviny nic v nich ale není
v Národním zůstaly při gala představení
na scéně mříže ­ dávali Dalibora
nad naším vězením
stálo
NÁROD SOBĚ
shora

(1984-2001)

Tato striktně vyvážená úvaha neobsahuje žádný náznak ničeho proti ničemu. Pokud ano, jde o náhodu nebo úmyslný omyl.
 

zpět